Melasa

Melasa bywa czasem nazywana czarnym złotem i to nieprzypadkowo. Wszystko to za sprawą jej drogocennych właściwości. Ale od początku. Melasa to ciemnobrązowy bardzo gęsty syrop, powstający jako produkt uboczny w czasie produkcji cukru. W jego składzie można znaleźć ok 40% sacharozy. Nie jest jednak dalej przerabiany ponieważ jej odzyskiwanie nie jest opłacalne.

Melasę stosuje się m.in. to wytwarzania alkoholu. Produkt bywa również wykorzystywany w czasie produkcji drożdży czy kwasów organicznych, jak cytrynowy, szczawianowy czy gliceryny. Co ciekawie jest uznawany za bogate źródło żelaza niehemowego i można z niej izolować betainę (m.in. wspomagającą trawienie).

Jedna łyżeczka czarnego złota to ok. 20 kcal i ani grama tłuszczu. Dlatego też jej bywa stosowana jako mniej kaloryczny zamiennik zwykłego białego cukru a nawet miodu. Poza tym melasa jest niezwykle bogata w cenne minerały i witaminy. W jej składzie można więc znaleźć magnez, potas, wapń, sód, chrom, cynk, miedź fosfor kwas foliowy czy witaminy z grupy B.

Melasa jest szczególnie zalecana sportowcom, a także osobom starszym czy kobietom w ciąży. Jej stosowanie wzmacnia układ odpornościowy i wpiera prawidłową pracę układu trawiennego i nerwowego. Poza tym regeneruje krwinki i potrafi odbudowywać trzustkę.

Prawda, że dużo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *